Lütfen bekleyiniz...

Sağlık Mevzuatı ve İçtihatı Paketi

Koronavirüs Nedeniyle Piyasalardaki Haksız Fiyat Artışına İlişkin Şikâyet Hattı Oluşturuldu

Haber Tarihi: 24.03.2020

* Koronavirüs nedeniyle piyasalardaki haksız fiyat artışına ilişkin şikâyet hattı oluşturuldu.

Bilindiği üzere gerek ulusal gerekse uluslararası boyutta yakından takip edilen Yeni Korona Virüs Hastalığı (Covid-19) ile mücadele kapsamında uzmanların yaptığı tavsiyeler, değerlendirmeler çerçevesinde bazı gıda maddeleri, hijyen ürünleri ve tıbbi malzemeler gibi ürünlere talebin arttığı görülmüştür. Bu talep artışına bağlı olarak bazı firmaların haksız fiyat artışı ve stokçuluk yaptığına ilişkin şikâyetlerin oluştuğu anlaşılmaktadır.

Konuyla ilgili şikâyetlerin daha hızlı iletilebilmesi ve gerekli denetimlerin en kısa sürede sonuçlanabilmesi için Vergi İletişim Merkezinde yeni bir ihbar hattı (189) kurularak gerekli takip işlemlerine başlanmıştır.

Bu başvurular Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sayfası (www.gib.gov.tr) üzerinden de yapılabilmektedir. İnternet sayfasında hızlı erişim menüsünde yer alan “Haksız Fiyat Artışı ve Stokçuluk İhbar Bildirimi” ekranından yapılan ihbar ve şikâyetler hakkında gerekli işlemler ivedilikle yapılmaktadır.

Ayrıca şikâyetlerin hızlı bir şekilde ve 7/24 yapabileceği 0 (552) 189 0 189 numaralı WhatsApp hattı da hizmete sunulmuştur.